Anketler 7 Haziran için ne diyor?

Merhaba sevgili sen.

Bu yazıda anket sonuçlarından hareketle bizleri 7 Haziran günü neyin beklediğini yorumlayacağız.

Biz kimiz öncelikle onu bir söyleyeyim. Biz halkız. Biz herhangi bir kurum kuruluş siyasi parti üyesi değiliz. Bu yazının amacı herhangi bir siyasi partinin propagandasını yapmak değil. Eline Kürtçe Kur’an alıp Toplu Açılış Tören’ i adı altında yapılan mitinglerde bazı gönlünde yatan partilere oy isteyen cumhurbaşkanları kadar olaya tarafsız bakmaya çalışacağız.

2002 yılında ne olmuştu?

İyi hatırlıyorum bu seçim gününü Seçimden önce Genç Parti inşallah iktidar olur falan diyordum, daha küçüğüz tabi 12 13 yaşlarında. Nitekim MHP kadar oy almıştı hemen hemen. Bir işe yaramadı tabi. Barajlar yapan Cem UZAN BARAJ a takıldı.

2007 yılında ne olmuştu?

 

Bunu nedense pek hatırlamıyorum lan.

 

2011 yılında ne olmuştu?

 

 

Genel seçimlerde particilik artık birer futbol fanatizmine dönüşmüş durumda. İnsanlar siyasi görüşler yüzünden kutuplaşmakta, birbirleri ile kavga etmektedirler. Bu da sonuç olarak kutuplaşmayı getirmektedir. İnançları şimdiye kadar seçim için kullananlar genelde başarılı olmuşlardır. Bu inanç türü genel olarak dini nitelikte olmuştur tabii ki.

Bir cumhurbaşkanı neden eline Kürtçe Kur’an alıp Toplu Açılış Töreni adı altında yapılan seçim mitinginde Diyanet İşleri’ ni över? Kürt müslüman kesimin oyuna ihtiyacı olabilir mi mesela? Olabilir. Peki neden bir başbakan dili dönmese de halka Kürtçe bir şeyler söyleme gereği duyar? Neden bir cumhurbaşkanı korumalar eşliğinde hacca gitme gereği duyar?


 

Gereksiz

Halk tam bilinçlenecek bir gülme geliyor, sinirleri bozuk. Ülke gündemi İngiltere premier ligindeki derbi maçlar kadar hareketli. O kadar hızlı değişiyor ki sabahki olay akşam yatarken tamamen unutulabiliyor. Ülkenin tamamında elektrik kesildi, sebebi bile bulunamadı sadece 2 gün konuşuldu. Ki aynı gün Berkin Elvan’ ın davasına bakan savcı Adalet Sarayında, DHKP-C örgütü kılığındaki kişilerce rehin alınmış, yapılan operasyonda savcı şehit olmuş, rehine alan örgüt üyesi kılığındaki kişiler de öldürülmüştü. Hem de tüüüüüüüüm ülkenin elektriği kesilmişti. Bak elektrik kesildi bir de akkuyu nükleer diye reklam yapılıyor. daha temeli atılmadı he. Twitter da sponsorlu reklam, televizyon kanallarında neredeyse her kuşak reklamlar. Bak elektrik üretiyoz biz nükleernen. Valla bak. Çok manyak elektrik üretiyoz. O nükleer santralde patlama olur, sebep olarak (eğer hala yaşayan birileri kaldıysa ülkede) kediden ötürü çıkmış yangın bahanesi sunulur o güzelim halka. Halk da canım ne yapsın.


 

SONAR 2015 Genel seçimleri anket oranlarına bakacak olursak (2011 seçimlerini çok yakın sonuçlarla tahmin etmişti)

 

bugun.com.tr sitesinde yayınlanan anket sonuçlarına bakacak olursak

KONDA şirketinin oy sonuçlarına bakacak olursak;

 

 

Nisan 2015 sonu itibariyle “Avrasya” anket şirketi sonuçları:

 

Gezici Anket 2015 Nisan Sonu

 

Bu iki anketin sonuçları birbirine çok yakın durumda.


 

Gereksiz

Gönül ister ki hiç bir şekilde hile karışmasın seçime, herkes oy kullanmaya gitsin. Trafolara kedi girmesin, elektrikler gitmesin. Tarafsız değilim demesine rağmen seçimden önce Toplu açılış törenleri :))))) neden bu kadar sıklaştı? Neden Bakanlıkları övüyor, neden ilk Kürtçe Kuran’ ı ilk kendileri icat etmiş gibi bir intiba uyandırıyor?

Bu adresten Kürtçe Kuran’ ın Sesli haline dahi ulaşabilirsiniz mesela: https://archive.org/details/quraninkurdish Toplu açılış töreninde elimde gösteremediğim için çok meşhur olmayacak ama bu da bir şey bence.

Hacca bile koruma ordusuyla giden birisinin bu denli yaşama ve her şeye sahip olma hırsı saçma değil mi sizce de?


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.