Change.org vs Özgürlük Platformları

Ne ulan bu özgürlük merakı. 3000 yıldır yoktu da bir anda mı çıktı bu özgürlük olayları? Yok gardaş, bu özgürlük aslında insanın doğasında olan bir şey. Jean Paul Sarte denen varoluş’çu dayımızın “İnsanlar özgür olmaya mahkumdur.” diye bir lafı var bilmem bilir misiniz… Ne demek istedi acaba burada?

İnsan diyor özgür diyor olmaya diyor mahkumdur diyor. Yani kardeş istesen de istemesen de özgürsün. Size sorulan bir soru karşısında verdiğiniz cevap aslında sizin özgürlüğünüzdür. Ve asla kimsenin size zorla bir karar verdirdiğini düşünmeyin. Eğer bir anda kendini nikah masasında “evet” derken bulursan bu senin kararın sonucunda olan bir olaydır. Kimse seni zorlamadı. Sen onu istedin. Çünkü senin DNA sarmallarında Timin Timin özgürlük işli. Ve bunu onlar biliyor.

Chage.org diye bir site var ya. Kim niye yapmış bunu ya kampanya yapıyorsun katılımcılar buluyorsun 1000 imza topluyorsun. Sonra? Hadi 5000 olsun. Hadi 50.000 olsun ya. Hatta 110.000 olsun hatta aşağıda verdiğim linkin kampanyası olsun.

Link

Bu linkte çok güzel bir şey istemiş kardeşlerimiz. Aslında çokta güzel bir konuya değinmişler. Ama şimdi konuyu dağıtmayalım. Yeni kimlik kartları için vatandaştan 18 TL alınmasın. Şekil bu;

Kaşlardan da anlaşılacağı üzere bu TC Kimlik Kartı. Bir de çipi var şıkır şıkır. Bunun için 18 TL alınmasın. Tamam alınmasın. Bunun şimdi bir maliyeti var ki ben eminim bunun ihalesini alan ve üretecek olan firma yandaş. Araştırmadım, bakmadım bilmiyorum. Neyse ne. Çok da önemli değil. Devlet neden 18 TL alıyor? Almasın kardeşim. Almamalı. Hadi bunu Change.org’ da yazayım da sesimizi duyuralım.

Hadi duyur bakalım. Bak ben duydum. Hatta imza da attım. Kolay yani “istemiyoz kardeşim yeni kimlik falan” dedim attım imzayı. Eeee? O kimliği alırken bu açtığın imza kampanyasını hatırlayacak mısın? Neden veriyoruz biz diye düşünecek misin? EEEEEEEEĞĞĞĞĞY CEHAAAPEEEE sen önce… Böyle bir mantık mı var ya?

Hükumetler halk tarafından seçilen ve bir süreliğine devleti yönetmek amacını güden topluluklar diye biliyorum ben. Bütün hükumetlerin en çok korktuğu şey halkı kızdırmak. Halk kızarsa problemdir hükumetler için. Tüm dünyada bu böyledir. Aşırı korkan hükumetler eğer ki mecliste çoğunluksa yasaları kendilerini sağlama alacak şekilde düzeltip aslında yasal olan şeyleri “yasal değil kardeşim” yaparak insanların özgürlüklerine tecavüz ediyorlar.

Tam bu noktada Toplum Mühendisleri giriyor aslında araya.
– Dur halk. Çıkma sokağa. Korkutma hükumeti. Onlar aslında cici cici söyleyince anlıyor.
+ Aaaa o zaman change.org a yazayım da iptal etsinler.

Bu tür sitelerin tek amacı toplumsal öfke oluşmasını engellemektir. Engellediği yok tabi sadece sineye attırıyor. Engelleyemediği olaylarda ise Gezi Park’ ındaki gibi ağaç meselesi özgürlüklerin engellendiğinin fark ettirmişti ilerleyen zamanlarda halka. Öyle bir birlik oldu ki insanlar bir anda herkes sokağa döküldü. Orantısız güce karşılık orantısız zeka ile karşılık verildi.

Change.org’ dan alınmış resim değil bunlar. Anayasa’ nın 34. Maddesi gereğince yapılmış bir eylemdi. Her zaman olduğu gibi provakatörler de oradaydı tabi. Polis’ in sinirleri bozuldu, yoruldu. Olaylar daha da şiddetli hale geldi. Olayları sakinleştirmek yerine 14 yaşında ölen bir çocuğun annesini yuhalatan birileri vardı. Emri ben verdim ben yaktırdım dedi. Daha bir sürü şey. Devamında yaşananlara zaten hepimiz şahit olduk.

Change.org denen site toplumsal öfkeyi dindirip bir kaç uyduruk başarı hikayesini kendisi yapmış gibi gösteren toplum sindirme projesidir. Ben öyle düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.